Termín konání:

pořádá od 23. 11. 2021 do 1. 1. 2022

výstavu

JÁ BYCH RÁD K BETLÉMU

Výstava Já bych rád k betlému je koncipována jako průřez dějinami betlémů zaměřený na rozličné materiály. K vidění jsou zde jak historické betlémy tak i zcela novodobé z různých materiálů. Dozvíme se zde, jak a kde vůbec vznikla tradice betlémů nebo v čem jsou české země v oblasti betlémů světovou velmocí. Najdeme zde vystaveno několik výjimečných exponátů. Jmenujme např. velké vyřezávané oblékané betlémské figury z 18. století, jedny z nejstarších tištěných betlémových archů z 2. poloviny 18. století, Sýkorův hornický betlém s kralickými figurkami z počátku 20. století nebo unikátní formy na výrobu „chlebáčků“. Z moderních betlémů je na výstavě nejnovějším přírůstkem nádherný perníkový betlém od místní autorky, nově je zde představen také skleněný pastýřský betlém a korálkový betlém. Úplně poprvé zde máme vystaven krásný dřevěný betlémek z olivového dřeva, který byl zakoupen přímo v městě Betlémě.