Sály prvního patra jsou koncipovány jako muzeum pro celou rodinu, tedy aby každá kategorie návštěvníků mohla najít něco, co by bylo zajímavé.

Pro pány je zde „Vojenský sál“, kde jsou shromážděny zbraně od gotiky až po vojenské opakovačky z doby první světové války. Je zde gotická válečná sekera z 15. století, doutnáková mušketa z třicetileté války, šavle a palaše z 18. století, zajímavá kolekce chladných zbraní z 9. století, zbraně Orientu a památky na válku 1866. v menších vitrínách jsou vystaveny jednotlivé kategorie chladných zbraní, tedy tesáky, kordy a krátké šavle. Součástí expozice je i ruský kulomet Maxim vzor 1910. Uprostřed sálu je model bojiště z války 1744, kdy se u Milevska střetly jednotky pruských a uherských husarů.

Další sál nese název „Světnice naší babičky“ a bude zajímavý spíš pro dámy. Jsou zde totiž k vidění potřeby v domácnosti z časů minulých. Je zde například americký prádelní ždímač z doby kolen roku 1900, mandl na prádlo z třicátých let minulého století nebo třeba kolekce dámského prádle z doby před sto lety. Návštěvní zde uvidí i máselnice, malovaný nábytek z 19. století, obrázky na skle, formičky na máslo nebo milevský lidový kroj.

Poslední menší sál nese název „Loutkový salónek“ a jak už z názvu vyplývá, je určen především dětem. Jsou vystaveny malé i velké loutky z našeho regionu, které při barevném osvětlení vytvářejí zajímavé efekty. V otáčecí vitríně jsou pak loutky nejmladší, přibližně z doby první republiky. Další část sbírky loutek a marionet je instalována na chodbě muzea.